18 Temmuz 2018 | Genç Ziraatçiler Vodafone Akıllı Köy'de

Tarımdaki verimliliği artırmak ve çiftçilerin yaşam kalitesini yükseltmek misyonu ile kırsal alanda teknolojiyi buluşturan Vodafone Akıllı Köy, ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Çiftçilerden akademisyenlere, kamu ve özel sektörden üniversitelere kadar farklı kesimden ziyaretçi gruplarını ağırlayan Vodafone Akıllı Köy'ü, Söke Zirai Üretim İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmetiçi Eğitim Merkezi Müdürlüğü (TAYEM) öncülüğünde farklı üniversitelerde eğitim gören Ziraat Mühendisi adayları ziyaret etti.

Aydın İli Koçarlı İlçesine bağlı Kasaplar Mahallesi'nde yer alan dünyanın ve Türkiye'nin uçtan uca dijital teknolojilerle donatılmış ilk akıllı köyü olan Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret eden ziraat mühendisi adaylarına, geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy' de yapılan çalışmalarla ilgili sunumlar izletildi.

Çiftçilerin üretimdeki verimlilik ve gelir seviyesini artırmak üzere kurulan tarımsal teknolojiler, sera otomasyonu, malçlı üretim, bitkisel üretim çeşitliliği, modern meyvecilik çözümleri gibi uygulamalar hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

Sunumların ardından Vodafone Akıllı Köy Uygulama Sahası gezildi. Teknik saha gezisi sırasında ziraat mühendisleri adaylarına, bitkisel üretim alanındaki ürün çeşitleri, akıllı sulama ve gübreleme sistemi, malçlı yetiştiricilik ve yüksek tüneller hakkında yerinde bilgilendirme yapıldı.  Tarladan anlık veri aktarımı yapan sensörler, meteoroloji istasyonu ile ilgili bilgi alan mühendislere küçük çiftçilerin faydalanabileceği tarımsal teknolojiler ve sağladığı kolaylıklar aktarıldı.

Türkiye'nin ilk Akıllı Mera Sistemi'nin kurulduğu Vodafone Akıllı Köy'de yer alan Akıllı Mera Sistemi ve toplu sağım tesisini, hayvancılıkla verim ve karlılığı artıran çalışmaları yerinde inceleyen ziraat mühendisleri, Vodafone Akıllı Köy iş ortaklarının katkılarıyla yapılan çalışmaları yerinde inceledi.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Resimdeki metni yazınız
 

Yorumlar

Henüz bir yorum yazılmadı.