25 Temmuz 2018 | Tarım Dostları, Vodafone Akıllı Köy'de

Tarım Bilincini Geliştirme Derneği Koordinatörlüğü'nde Vodafone Akıllı Köy Eğitim, İnovasyon ve Uygulama Merkezi'nde Tarım Dostları Gönüllülük programı başladı.

Gençleri tarımsal bilinç teması çerçevesinde bir araya getirmek, tarım ve teknoloji alanında çalışmalar yapmalarını sağlamak ve bu alanlara yönlendirmek amacıyla oluşturulan Tarım Dostları Gönüllük programına katılan gençler, geleneksel tarım yöntemlerini teknoloji ile buluşturan Vodafone Akıllı Köy'de bir araya geldi.

Tarımda sürdürülebilirliği sağlamak ve gençlerin tarımla iç içe olabileceği Tarım Dostları Gönülülük programının ilk günü oryantasyon ile başladı. Farklı illerden gelen  tarım dostlarına, kırsal alanlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten bir sosyal girişim şirketi olan TABİT'in geçmişten bugüne yapmış olduğu çalışmalar ve Vodafone Akıllı Köy projesi anlatıldı.

TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın, sosyal girişimcilik yolculuğunu tarım dostları ile paylaştı. Ardından AR-Ge Müdürü Orhan Kurt ile bir araya gelen tarım dostlarına;kadınlar, gençler ve çocuklar için yapılan sosyal projeler, uygulama sahasında gerçekleşen çalışmaların olduğu sunumlar izletti.

Sunumların ardından Vodafone Akıllı Köy uygulama alanı teknik saha gezisi yapıldı. Vodafone Akıllı Köy teknik saha gezisi sırasında; bitkisel ürün çeşitliliği, tarımsal teknolojiler, tarım ekipman parkuru ile modern meyvecilik hakkında bilgi verildi.

Taze yeşil ot tesisi, ürün kurutma ünitesi, soğuk hava deposu ile sulama ve gübreleme ana kontrol merkezini gezen ve yerinde bilgi alan tarım dostlarının teknik saha gezisi, Akıllı Mera ile devam etti. Akıllı Mera Sistemi ve Toplu Süt sağım sistemini yerinde gördüler.

Gönüllüler Güne Renkli Başladı

Eğitim programının 2. gününü Boyama Atölyesi'nde geçiren tarım dostları kampüs alanında bulunan paletleri boyadı. 2 ay sürecek olan Tarım Dostları Gönüllülük Programı'na katılan gençler, tarımdan teknolojiye, sosyal aktivitelerden farklı atölye çalışmalarına kadar birçok alanda yer alacak.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Resimdeki metni yazınız
 

Yorumlar

Henüz bir yorum yazılmadı.