26 Temmuz 2018 | TABİT, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nde

 Kırsal alandaki ihtiyaçlar doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üretmek hedefiyle tarımsal eğitimden sosyal sorumluluk projeler ve tarımsal teknolojilerine pek çok alanda çalışmalar yapan TABİT,  bilimsel araştırma anlayışı ve kurumlarının geliştirilmesi ile tarım sektörünün modernleşmesi ve verimli hale gelmesi için çalışmalar gerçekleştiren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'ni ziyaret etti.  Düzenlenen iş birliği protokolü kapsamında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'ne gerçekleştirilen geziye TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım, Kuşadası Belediye Başkanı Ayşe Şerifoğlu Refarans Ar-GE Proje Danışmanlık Teknik Birim Yöneticisi Berfin Seydan, Proje Mali Yöneticisi Yusuf Türkmen başta olma üzere TABİT üyeleri katıldı.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi heyeti ile bir araya gelen TABİT,  Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş öncülüğünde teknik saha gezisi yapıldı.   Çumra Şeker Fabrikası İdari İşler Müdürü Dede Ülker ve Konya Şeker Fabrikası İdari İşler Müdürü Muhterem Küçüktongur eşliğinde ilk olarak Çumra Şeker Fabrikası'nı gezildi. Şeker fabrikası ve üretim tesisleri, şeker üretimi sonrası pancardan üretilen enerji tesisleri, sıvı şeker üretim tesisi, bioethonal üretim tesisinde yapılan çalışmalar hakkında yerinde bilgi verildi. Pancarın fabrika gelişinden şeker olarak çıkışına kadar takibinin yapıldığı fabrikanın izleme merkezi ile devam eden teknik gezide; ilaç şekeri tesis, küp paket şeker tesisi, AR-GE serası, trijenarasyon enerji tesisi, balık üretim tesisi, balık üretim tesisi, ultra klima seralar, akıllı depo gezisi sırasında yapılan çalışmalar Küçüktongur tarafından aktarıldı.

Çikolata, bisküvi ve şekerleme fabrika gezisi, tıbbi aromatik ve buğday çalışmaları denemelerinin yapıldığı uygulama sahası ve doku kültürü laboratuvarı incelemeleri ile devam etti.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Uygulama Çiftliği'nde gerçekleşen teknik gezinin ardından Panagro Entegre Tesisleri'nde Konya Gıda ve Tarım Üniveristesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır ve beraberindeki heyetle bir araya gelindi. Konya Şeker'in sunumuyla başlayan değerlendirme toplantısında Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi'nde sosyal, sağlık, tarım, teknoloji, eğitim, öğretim ve kültür hizmetleri konularında  yapılan çalışmaların yer aldığı sunumlar gerçekleşti. Sunum esnasında ürün kabul bölümünden imalat bölümüne paketlemeden fermantasyon bölümüne birçok çalışmanın yapıldığı et ve süt ürünleri üretim tesislerinde yapılan faaliyetler hakkında bilgi verildi.

Konya ve Gıda Tarım Üniversitesi Uygulama Çiftliği teknik gezisi 1.günün sonunda gezi gündemi değerlendirilerek karşılıklı iş birliği alanları konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

 


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Resimdeki metni yazınız
 

Yorumlar

Henüz bir yorum yazılmadı.