16 Ağustos 2018 | Vodafone Akıllı Köy`de Sektörün Öncüleri Toplandı

TETA daveti ile Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Recai GÜRHAN, TAGEM Yüksek Ziraat Mühendisi Mustafa GEZİCİ, Paksan Makina Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serdar CAN, Naras Genel Müdür Yardımcısı Hakan ÖZTÜRK, Doğanlar Tarım Ekipmanları Kurucusu Mevlüt DOĞAN, Kültürler Arası Danışman Ferhan ALESİ, Flores Sens System Soil Regeneration şirketinden Renald FLORES ve Onarıcı Tarım Proje Yöneticisi Edwin CLARKE Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret etti.

TABİT'in Türkiye tarımını ileri taşımak adına Vodafone başta olmak üzere birçok teknoloji ve tarım firmasıyla bir araya gelerek gerçekleştirdiği Vodafone Akıllı Köy'ü ziyaret eden misafirler, TABİT Yönetim Kurulu Başkanı Tülin Akın ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Coşkun Yıldırım ile bir araya geldi.

Türkiye'nin kırsal alanlarındaki ihtiyaçlar doğrultusunda teknoloji temelli yenilikçi çözümler üreten TABİT'in, tarımsal eğitimden, sosyal sorumluluk projelerine, akıllı telefon uygulamalarından web destekli eğitime ve tarımsal teknolojilere kadar, geçmişten bugüne yapılan çalışma ve uygulamalar hakkında bilgi verildi.

Üretimin verimini akıllı tarım teknolojileri ile artırarak üreticilerin sosyal yaşam standartlarını nitelikli bilgiyle yükseltmeyi amaçlayan Vodafone Akıllı Köy Uygulama sahasında yerinde incelemeler yapıldı. Bitkisel üretim alanı ile başlayan teknik saha gezisinde; yeni nesil sulama ve gübreleme faaliyetleri, ürün çeşitleri hakkında yerinde bilgilendirmeler yapıldı.

Küçük aile çiftçilerine yönelik tasarlanan yüksek tüneller, sensör teknolojileri, tarım ekipmanları parkuru ile sulama ve gübreleme otomasyonu ana kontrol merkezi, taze yeşil ot tesisi ve ürün kurutma tesisi hakkında bilgi alan ziyaretçilerin teknik gezisi Akıllı Mera ile devam etti. 

Hayvan refahını ve beraberinde karlı üretimi getiren toplu sağım ünitesi, sürü yönetim sistemi TETA Teknik Tarım Genel Müdürü Sümer Tömek Bayındır tarafından aktarıldı.

Hayvan refahını ve beraberinde karlı üretimi getiren toplu sağım ünitesi, sürü yönetim sistemi TETA Teknik Tarım Genel Müdürü Sümer Tömek Bayındır tarafından aktarıldı.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Resimdeki metni yazınız
 

Yorumlar

Henüz bir yorum yazılmadı.